Përse Ne?

NUK KA KOSTO TË FSHEHURA

Paketat tona janë të thjeshta dhe të përballueshme dhe përfshijnë dokumentimin në të gjitha mediat – DVD, CD, flash drive ose shkarkim direkt në pajisjen tuaj mobile. Imazhet tona janë cilësia më e lartë në Shqipëri dhe ne besojmë se ja vlenë për eksperiencën që do të përjetoni.

PERSONEL I BESUESHËM DHE ME PËRVOJË

Ne kemi parë me mijëra paciente. Mjekët dhe infermieret tanë kanë trajnimet më të mira në fushën e obstetrikë-gjinekologjisë. Ne jemi të preferuar nga obstetrit, mamitë dhe ofruesit e kujdesit shëndetësor.  Punojmë ngushtë me mjekët lokalë dhe mamitë për nevoja diagnostikuese, si dhe për ekografi selective.

KEMI TEKNOLOGJINË MË TË RE DHE MË TË PËRPARUAR NË DISPOZICION

Tani kemi GE Voluson E8, High  Definition Live, e cila shfaq pamje fetale realiste me një rezolucion të lartë, që do tju japin imazhe të bukura dhe të pabesueshme të foshnjës suaj. Ju mund të shikoni fëmijën tuaj përpara se ta mbani atë në krahë. Në endoskopi përdorim pajisjet më moderne të firmës Storz dhe Olympus.

LOKALIZIM I PËRSHTATSHËM

Ne jemi afër qendrës së Tiranës në krahë me Fakultetin e Shkencave të Natyrës. Ne gjithashtu ofrojmë ulje për ata që kanë udhëtuar më shumë se 60 km për të arritur tek ne.

Shërbimet

Që klinika ofron

Cakto Takim

Loading...

Tremujorët

Mësoni gjithçka për mujet dhe javët e shtatzanisë nga fillimi deri në fund të saj

 • 4

  Gjëra që duhet të dini

  Veza vendoset në mitër dhe fillon “zhvillimin”. Tani zigota arrin në mitër që për pak noton lirshëm e pastaj përforcohet për mukozën e mitrës. Zhvillohen qendrat prej të cilave zhvillohen organetqë janë të domosdoshme për vazhdimin e mëtutjeshëm të shtatzanisë. Disku embrional bëhet në formë ovale. Embrioni shihet dhe ka madhësi sa një pikë.

  Java e 4
 • 9

  Gjëra që duhet të dini

  Fetusi rritet shpejt dhe ka përmasat e një luleshtrydheje. Fillon ti zhvillohen sytë, veshët, sistemi gjenital, urinar. Në përfundim të kësaj jave, do ketë qepalla, dhe mushkëri. Melçia fillon të prodhojë gjak (qeliza gjaku) dhe formohet kordoni ombilikal. Mishrat e dhëmbëve të nënës bëhen të ndjeshëm (me të butë) dhe rrjedhin gjak, sidomos kur lan dhëmbët. Gjatë shtatzanisë është shumë e lehte të krijohet infeksion në mishrat e dhëmbëve. Në këtë javë shputat dhe gishtat e duarve janë më mirë të zhvilluara, sesa shputat dhe gishtat e këmbëve. Beba tash i bën lëvizjet më të ndërlikuara duke përfshirë rrotullimin, largimin dhe afrimin e dorës. Gjatësia e bebës tash është 3.5 cm dhe peshon 3 gram. .

  Java e 9
 • 13

  Gjëra që duhet të dini

  Bebi ka filluar të lëvizë. Deri në mbarim të tremujorit të parë, të gjitha organet e tij janë komplet të formuara. Zemra i rreh shpejt, dy herë më shpejt, sesa e një njeriu të rritur. Lëkurën e ka të kuqe, të tejdukshme, pa dhjam. Nëna shpëton nga të përzierat e mëngjesit nga java në vazhdim. Fatkeqësisht mund të shfaqen probleme të tjera: disa femra kanë probleme me tretjen gjatë kësaj periudhe të shtatzanisë. Këshillohet konsumimi i sa më shumë frutave dhe perimeve dhe të pihen 2 litra ujë pa gaz cdo ditë. Beba juaj tani i ushtron muskujt e buzëve që janë të nevojshëm për thithje. Koka nuk është më joproporcionale në krahasim me trupin. Gjatësia tani është 7.5 cm dhe pesha 30 gram..

  Java e 13

Tremujori i parë

0.4kg - 2.0kg
 • 18

  Gjëra që duhet të dini

  Nëna ka shtuar afërsisht 2 deri në 6 kilogram. Nuk fle dot mirë në jastek.Ushtrimet e frymëmarrjes dhe te forcimit të muskujve do të jenë shumë të nevojshme. Bebi është 20 cm i gjatë dhe thith lëngun amniotik në mushkëri (ndihmon në zhvillimin e mushkërive). Lëkura e fetusit është e tejdukshme dhe e hollë sepse ende nuk e ka indin nënlëkuror. Këtë javë zhvillohen veshët dhe beba juaj tani e dëgjon zemrën tuaj dhe punën e zorrëve, Këto janë tinguj më të cilat do të mësohet dhe këtë mund ta vërtetoni pas lindjes së bebës kur të vendosni bebin tuaj të mbështetur në gjoksi. Bebi ka gjatësi 21 cm dhe peshë 235 gram. Tani nënat mund t’i ndieni lëvizjet e para të bebit. Pesha juaj shtohet që nga fillimi i shtatëzanisë deri tani vetëm 4 kg, dhe kujdes në ngrënien e tepërt! Mbani higjenën e gojës!

  Java 18
 • 22

  Gjëra që duhet të dini

  Bebi jot është i shkathët në lëvizje dhe ti e ndjen këtë. Që në këtë moment mund t’i këndosh ninulla. Shkencëtarët kanë vërtetuar se veshët e bebit janë formuar komplet në këtë periudhë dhe mund të dëgjojë zhurmat e jashtme. Qendrat e trurit zhvillohen shumë shpejt sidomos ato që janë përgjegjese për të menduarit, mësuarit dhe të kujtesës. Edhe kockat tani janë dukshëm më të forta dhe lëkura bëhët më e trashë dhe më pak e tejdudshme. Ka mjaft mundësi që nënat të hasin probleme në zgjërimin e venave. Bebi lëviz edhe më shumë, sidomos atëhetë kur ju pushoni.

  Java 22
 • 27

  Gjëra që duhet të dini

  Bebi shëndoshet, po formon depozita dhjami. Për herë të parë ai do hapë sytë, qepallat nuk janë më të ngjitura. Kapakët e syrit janë aq të zhvilluar, sa bebi juaj mund t’i hap sytë dhe shikon në mitren tuaj, po ashtu e vëren edhe driten që depërton nëpër shtresat e barkut. Beba juaj e ushton gëlltitjen dhe e thith gishtin e madh duke ushtruar frymëmarrjen. Nëse bebi juaj lind tani, pra para kohe, ka mundësi të mbijetojë. Gjatësia e bebit është 36 cm dhe pasha 800 gram. Nëna mund të pësojë infeksione të lehta urinare në këtë periudhë, kështu që duhet të pijë shumë ujë. Mund të ndiejë tension në gjoks, i cili mund ta bezdisë. Përgatituni për lindje, në ligamente mund të kini dhimbje therrëse dhe në çdo shtatëzani të ardhshme kjo dhiembje mund të jetë edhe më e madhe..

  Java 27

Tremujori i dytë

2.0kg - 8.0kg
 • 31

  Gjëra që duhet të dini

  Bebi rritet në peshë. Tashme ai peshon 1800 gram, dhe deri në momentin që do lindë pesha e tij do dyfishohet. Organet e bebit janë tërësisht të formuara përveç mushkërive që ende nuk janë të hapura tërësisht, që ajri të mund të hyjë lirisht në to. Nëna ka probleme me frymëmarrjen, sidomos pas veprimeve fizike. Mund të bëjë disa ushtrime frymarrjeje, por pa e ekzagjeruar. Në javët e fundit beba liron rreth 0,5 l urinë në ditë në lëngun amniotik dhe e thith pak, më pak se këtë sasi gjatë ditës. Ndoshta, kjo ju duket jo e këndshme, por jashtëqitja e bebës është sterile. Sasia e madhe e lëngut amniotik tregon se beba nuk po e gëlltit atë mjaft dhe për këtë arsye mund të lajmërohen probleme shumë serioze. Mund të lajmërohen edhe kontraksionet e mitrës.

  Java 31
 • 36

  Gjëra që duhet të dini

  Bebi është 2500-2750 gram dhe 46-49 cm i gjatë. Koka e tij i afrohet daljes dhe nëna mund të marrë frymë më lehtë. Urinon më shpesh, sepse bebi peshon mbi fshikëzën e urinës. Duke filluar nga ky moment, kontrollet mjeksore duhet të jenë javore. Nëse lind tani bebi ka gjasa të jetoj në 100% të rasteve.

  Java 36
 • 40

  Gjëra që duhet të dini

  Koka e bebit zbret në segmentin e fundit të mitrës dhe ushtron presion mbi qafën e mitrës. Bebi tani është 50 cm i gjatë. Ai ka marrë pozicionin më të përshtatshëm për daljen jashtë. Trupin e ka të përkulur.Gjatësia e bebës është rreth 50 cm dhe pesha 3500-4000 gram. Urime për ty nënë! Çdo moment pritet të shkoni për lindje. Të gjitha mundimet për pak çaste do përfundojnë dhe ju do kujtoni vetëm castett e bukura! .

  Java 40
*units in weeks

Tremujori i tretë

8.0kg - 13.6kg

TE REJAT E FUNDIT NGA SOCIAL MEDIAT

The best little poser.

#shtatzania #klnikegjinekologjike #klinikagea #eko4d #ultrasound
...

Welcome 😊
#klnikegjinekologjike #klinikagea #cesarean #lindje #shtatzania #spitaliamerikan
...

Find the caption! 😎
#eko #ultrasound #3d #4d #pregnancy #shtatzani #klnikegjinekologjike #klinikagea
...

“No doctors today, it’s weekend”!
#shtatzania #klnikegjinekologjike #klinikagea #ultrasound #3d #eko3d4d #pregnancy #weekend #eko #ekogeafi #lindje
...

Pas kongresit 😆

#worldcongressfetalmedicine #pregnancy #shtatzania
...

This error message is only visible to WordPress admins

Bëj konsultën tënde

Tel: +335(69 21 28234)
Addresa:Bulevardi Zogu I , Pallati 53 , Kati 2 , Hyrja 3, Tirana 1001, Albania

Cakto Takim Na Telefono

No Comments

Comments are closed.

Pershendetje! Si mund tju ndihmojme ?